Tuesday, March 30, 2010

GAG Ungari reis Comenius projekti raames

21.-26. märtsini viibis meie kooli esindus Comenius projekti PANTA RHEI raames Mateszalka linnas Esze Tamas Gümnaasiumis. Esindusse kuulusid 10. A õpilased Leeni Laasfeld, Kätlin Halop, Keidy Pukk ja õpetajad Martin Saar ja Valdur Parašin. Kohal viibisid ka külalised teistest koolidest: 3 õpilast ja 3 õpetajat Austriast, 5 õpilast ja 2 õpetajat Prantsusmaalt, 5 õpilast ja 2 õpetajat Saksamaalt + kohalikud õpilased ja õpetajad.
Pühapäeval jõudsime lennukiga Budapesti ja sealt vana Ikarusega ööseks Mateszalkasse, kus õpilased majutati peredesse ja õpetajad hotelli. Eesti õpilased olid oma peredega kokkuvõttes väga rahul, õpetajate hotell oli korralik.
Esmaspäeval tervitas meid koolidirektor, seejärel valmistati plakateid ja kostüüme vee puhtuse ja keskkonnasõbralikkuse poolt toimuvaks manifestatsiooniks, mis toimub juba üle 10 aasta. Seejärel osales ligikaudu 100 inimest manifestatsioonil, mille käigus võetud Kraszna jõe vee proove analüüsiti ühiselt keemiliste katsetega teisipäeval.
Pärast katseid toimus kooliekskursioon, lisaks veel mitmed Powerpoint esitlused ungarlaste ja sakslaste esituses nende poolt projektis tehtud tööst. Teisipäeval külastasime ka veepuhastusjaama.
Kolmapäeva tähtsaimaks sündmuseks oli vastuvõtt linnapea juures ja vastastikused tänukõned ja projekti tähtsuse rõhutamine. Sellele järgnes kohaliku muuseumi külastus ja ekskursioon kuivendatud rabasse ja švaabi külla.
Neljapäeval olime taas ekskursioonil erinevate jõgede (4) ääres, kus meile räägiti piirkonda tabanud üleujutustest ja reostusest, tõsteti meie keskonnateadlikkust. Külastasime vesiveskit, kus taibukamatel oli võimalik jälgida erivate füüsikareeglite toimimist.
Õhtul toimus hüvastijätt vastastikuse kingituste jagamisega, meie kool kinkis traditsioonilise Gustav Adolfi raamatu.
Reede hommikul kell 5.45 (!) startisime Budapesti. Enne seda oli ungarlaste kallistamine. Kuna eelmisel päeval oli Ikarus hinge heitnud, sõitsime Mercedes bussiga, mis oli oma nime väärt! Lennujaamas kallistasime järjekorras prantslasi, austerlasi, sakslasi.
Kahjuks veetsime Budapestis vaid 2,5 tundi (1 tund bussiekskursioon + 1,5 tundi vaba aeg).
Eestisse saabusime laupäeval kell 00.30, väsinud, aga õnnelikud!
Ülevaate kirjutas Valdur Parašin


No comments:

Post a Comment